ORA-600 Nedir?

21/12/2009, 13:11 | ORA-600 kategorisinde yayınlandı | Yorum bırakın
Etiketler: , , ,

ORA-600 Nedir?

Error:  ORA 600

Text:   internal error code, arguments: [%s], [%s], [%s], [%s], [%s], [%s], [%s]

Bu hata mesajı birçoğumuzun başına gelmiştir ve sabit bir hata tanımı olmamasından karşılaşmayı isteyeceğimiz en son hatadır. Aslında bu hata mesajı  için  “Ele alınmayan bir hata oluştu!” denilebilir. Çünkü bu hatayı aldığımızda, aslında veritabanımızda hiçbir hata oluşmamış olabileceği gibi (örneğin komut satırından oracle yazılıp enterlanması) , bir oracle bug’ına rastlamış ,veritabanımızda fiziksel veya mantıksal bozulma oluşmuş veya donanım hatalarından kaynaklanan bozulmalar yaşıyor olabilirsiniz.

 ORA-00600 Hataları çok dikkatli bir şekilde ele alınmalı ve  Metalink’te araştırma yapmadan ezbere yöntemlerle müdahale edilmemelidir. Hatta Metalink’de yapılan incelemeden tam emin olunamıyorsa mutlaka SR (Service Request) oluşturulmalı ve buradan verilecek çözüm önerileri ışığında devam edilmelidir. Bu arada yeri gelmişken Metalinkte söylenen herşeyi peşin peşin kabul edip sorgulamadan, sizin durumunuza uygunluğundan emin olmadan kesinlikle uygulamayın. Şüphe ettiğiniz konular olursa yaptırılmak istenen işlemlerin nedenini açıklamalarını isteyiniz.

 ORA-600 Hataları alertlog’a yazılmakla birlikte bir de trace dosyası oluşturabilirler. Bu trace dosyası da yine alertlogda belirtilmektedir.

Ör:

ORA-00600: internal error code, arguments: [6749], [3], [33613043]

Errors in file /vol/oracle/OraHome1/admin/DXX1/udump/dxx1_ora_23870.trc

 ORA-600 Hatası tek başına birşey ifade etmemektedir. Hata mesajını biraz daha anlamlı hale getirmek için hata ile birlikte alınan parametrelere bakılmalıdır. Yukardaki örneğimizde [6749], [3], [33613043]  parametreleri hata ile ilgili araştırma yaparken kullanılmalıdır. Hatanın asıl nedeni bu parametrelerde saklıdır. Özellikle ilk 2 parametre hatanın hangi işlem yapılırken alındığı gösterebilmektedir.

 Umarım karşılaşmazsınız ama karşılaşırsanız acele etmeden ve soğukkanlılığınızı kaybeymeden çalışamanızı, karşılatığınız ORA-600 leri dökümante edip ileride tekrar  bir ORA-600 aldığınızda önce kendi dökümanlarınızdan kontrol edip , daha önce karşılaştığınız bir hata ise çözüm için aynı işlem adımlarınızı uygulamanızı öneririm. Bu sizin çok daha kısa bir sürede çözüm bulmanızı sağlayacaktır.

İleriki yazılarımda bu konuda biraz daha detay bilgiler vermeye çalışacağım ve karşılaştığım bazı ORA-00600 hatalarının çözümlerinden bahsedeceğim.

Herkese ORA-600’süz günler dilerim.

 Caner Baştürk

Reklamlar

Yorum Yapın »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: