ORA-00600: internal error code, arguments: [kkslrpl1], [8]

20/12/2010, 13:46 | ORA-600 kategorisinde yayınlandı | Yorum bırakın
Etiketler: , , , ,

Daha önce karşılaştırğım ORA-00600 hatasının bu versiyonu 🙂 ile yakın zamanda tekrar karşılaşınca ve yazmak için de fırsat bulunca , bu hatayı sizlerle paylaşmak istedim.  Bu hata ile sadece Oracle 9 veritabanlarında karşılaştım ve yeni versiyonlarda düzeltildiği söyleniyor. Oracle’ın yeni versiyonlarında karşımıza çıkana kadar bunu doğru kabul etmek gerek.  Çünkü daha önce yaşadığım ve hatta devam eden bir SR ( Service Request  ) da daha önceki versiyonlarda düzeltilmış olan bug’ın Oracle 11.2.0.2 de geri geldiğini gördüm ve bunu oracle tarafına kabul ettirene kadar 45 günlük yazışma ve test aşamalarından geçmek zorunda kaldım.

Gelelim asıl konumuza, Bu hata kritik bir hata değil . Uygulama mantığı açısından kritik bir uygulamanın çalışmamasına neden olabilir fakat veritabanı tarafında birşeyler bozulmuyor. Veritabanında çalıştırılan sorguların in-list değeri olarak çok fazla sayıda bind değişken kullanıldığında bu hata alınmaktadır ve sadece çalışan sql’ in kesilerek ORA-00600: internal error code, arguments: [kkslrpl1], [8]  hatası vermesine neden olmaktadır.  Benim gördüğüm sql’in  in-list  listesinde onbinlerce değişken bulunmakta idi.  Normal şartlarda böyle bir sorgu elle yazılmaz , buradaki durum da uygulama tarafından otomatik olarak oluşturulmuş bir sorgu idi.

Benim durumumda sorgunun düzeltilmesi için yazılım geliştirme ekibine bilgi verildi ve düzeltilmesi istendi. Yazılımsal olarak sql’in düzeltilme imkanı yoksa CURSOR_SHARING= EXACT olarak set edilerek hatanın alınması engellenmeye çalışılabilir. Tabi budurumda cursor sharing özelliği kullanılamayacağı için daha fazla shared pool alanına ihtiyaç doğabilir.

Oralce support üzerinde de bu konu ile alakalı  987963.1 numaralı dökümana bakabilirsiniz.

Herkese ORA-600 süz günler dilerim.

Caner Baştürk

Ayrıca  Ora-600 Nedir?    konulu yazıma ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Yorum Yapın »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.
Entries ve yorumlar feeds.

%d blogcu bunu beğendi: